Skip to main content

Kongresni centar Terme Tuhelj – Hotel Well****

22. i 23. studeni 2024. godine

Teme

  • Lijekovi
  • Dodaci prehrani
  • Medicinska pomagala
  • Debljina (šećer, sol, masnoće)
  • Pušenje (grijani duhan, e-cigarete)
  • Psihoaktivne tvari

Program

16:00 - 17:30
Dolazak i registracija sudionika / Arrival and registration
17:30 - 18:00
Dobrodošlica / Welcome (ispred Kongresne dvorane)

Dvorana / Hall INVIGO

18:00 - 18:15
Svečano otvaranje / Opening ceremony
18:15 - 18:30
Harm reduction - mogući pristupi i ideje u uspostavi i razvoju te primjeni, situacija i trendovi u Hrvatskoj
18:30 - 18:45
Akcijski plan djelovanja na području ovisnosti do 2026.
18:45 - 19:00
Ekonomski utjecaji primjene harm reduction koncepta u javnom zdravstvu
19:00 - 20:00
Okrugli stol – Farmaceutska Industrija, državna regulativa i harm reduction „Kako uspješno smanjiti štete po zdravlje?“
20:30
Večera / Dinner

Dvorana / Hall 1

08:30 – 08:45
Pozdravna riječ / Welcome remarks
08:45 – 09:30
FORUM HRF: Harm reduction kod debljine - novi pošetak?
09:30 – 10:15
FORUM HRF: Harm reduction kod ovisnosti o psihoaktivnim tvarima – stabilnost u praksi
10:15 - 10:30
Pauza za kavu / Coffee break
10:30 - 10:45
Satelit simpozij / Satellite symposium
10:45 – 11:30
FORUM HRF: Harm reduction kod pušenja – izlaz iz slijepog puta?
11:30 – 11:45
Europska iskustva, ideje i ciljevi u rješavanju zdravstvene pismenosti i primjene harm reduction koncepta u javnom zdravstvu
11:45 - 12:45
Okrugli stol – Prehrambena industrija, medicina, državna regulativa i harm reduction „Kako uspješno zajedno smanjiti štete po zdravlje?“
12:45 - 14:00
Pauza za ručak / Lunch break
14:00 - 15:00
FORUM HRF: Harm reduction kod lijekova – kako kroz labirint?
15:00 - 15:45
FORUM HRF: Harm reduction kod dodataka prehrani – raščistimo maglu, ne liječe, ali znatno pomažu u održavanju zdravlja
15:45 - 16:00
Pauza za kavu / Coffee break
16:00 - 16:15
Satelit simpozij / Satellite symposium
16:15 - 17:00
FORUM HRF: "Harm reduction kod ljepote i poremećaja hranjenja" – prihvaćanje svoga tijela, zdravlje je nova ljepota
17:00 - 17:45
FORUM HRF: Harm reduction kod poremećaja sluha i govora – imamo li sluha za to
17:45 - 18:15
Zaključci i zatvaranje Konferencije: Harm reduction „7 tenora po 5 rečenica“

Predavači i sudionici

Željko Rotim

Voditelj programa „Nekirurške metode estetske medicine – Esthetic Academy“ u sklopu poslijediplomskog obrazovanja Medicinskog Fakulteta Sveučilišta u Rijeci, International Key Opinion Leader iz područje nekirurške estetske antiaging medicine.

Ravnatelj je Ustanove za obrazovanje „Medicinsko Estetske Inovacije – MEI“, koja se bavi edukacijama iz područija antiaging estetske medicine, autor sveučilišnog udžbenika „Dermalni fileri u estetskoj medicini lica“, osnivač i predsjednik Hrvatskog Društva za Estetsku Medicinu, stručnog društva Hrvatskog liječničkog zbora.

Ranko Stevanović

Ranko je doktor medicine, javnozdravstveni stručnjak koji se u dugogodišnjoj karijeri bavio s mnogim javnozdravstvenim problemima, ali i s farmakoekonomikom, palijativnom medicinom, managementom, organizacijom i upravljanjem i zdravstvu ...

Otkrit će nam karike koje nedostaju, ukazati na moguća rješenja. Naglasit će koliko je važno davanje ljubavi svojoj djeci ali i drugima, koliko komentiranje nečijeg izgleda pokazuje prazninu komentatora, koliko j važno razgovarati s onima koji vas vole a ne s nepoznatima s društvenih mrežama i koliko se može smanjiti šteta koja nastaje stigmatizacijom.

Jasminka Vugec Mihok

Jasminka je sveučilišna magistra kliničke farmacije koja je karijeru posvetila unaprjeđivanju suradnje među dionicima u zdravstvenog sustava. Promicanje odgovorne, racionalne i sigurne primjene lijekova, ali i zagovaranje promjene smjerova i politika u zdravstvu na korist pacijenta u njezinom su fokusu. Posvećena je smanjenju šteta po zdravlje i usmjerena na mjerljive i optimalne ishode liječenja.

Ana Soldo

Ana je magistra farmacije, predsjednica Hrvatske ljekarničke komore, a misija joj je osigurati uvjete za provedbu kvalitetne i na pacijenta usmjerene ljekarničke skrbi u Hrvatskoj. Prepoznavanje ljekarničkog doprinosa i maksimalna utilizacija ovog dosad nedovoljno iskorištenog resursa u sustavu može smanjiti štete po zdravlje pacijenata, ali i pridonijeti očuvanju zdravlja populacije.

Branimir Anić

Željko Krznarić

Maja Baretić

Maja je internist, subspecijalistica endokrinologije i dijabetologije (KBC Zagreb) te docent Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Voditelj je Referalnog centra za liječenje debljine Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske koji je ujedno i Suradni centar Europskog društva za liječenje debljine. Maja ima i titulu European clinical fellow (znači, liječi debljinu na EU razini što nam i treba jer smo najdeblji ). Voditi će nas kroz panel i upoznati sa smanjenjem štete u debljini te liječenjem debljine lijekovima i/ili operacijom.

Darija Vranešić Bender

Mirjana Kujundžić Tiljak

Valerija Bralić Lang

Valerija jest specijalistica obiteljske medicine, doktorica znanosti i docentica Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Ona je „frontliner”, liječnik koji najbolje poznaje svoj bolesnika i njegovu obitelj. Valerija će nam reći kako se fokusirati na povećanje tjelesne aktivnosti u svakodnevnom životu bez skupih teretana. Reći će nam kako umjesto promicanja gubitka mase promicati tjelovježbu i s time smanjiti štetu, što je zeleni recept i može li se propisati tjelovježba i kako.

Ivana Rimac Lesički

Ivana je novinarka i urednica portalzdravlje.hr koji je posvećen zdravlju i nastao radi promocije zdravstvene pismenosti. Upravo je debljina učestala tema u medijima, ali i važna tema zdravstvenog opismenjavanja javnosti. Pitat ćemo je kako razvijati politike koja podržavaju zdrave navike i kako ograničiti reklamiranje nezdrave hrane. Ivana će nam reći kao se može smanjiti šteta debljine kreirajući sadržaj na portalu i kako se to može kvalitetno iskoristiti kad je u pitanju smanjenje štete kod debljine.

Vanesa Benković

Ante Bagarić

Ante Bagarić, specijalist psihijatar, subspecijalist adiktolog i psihoterapeut, pročelnik je Zavoda za liječenje ovisnosti Klinike za psihijatriju Vrapče posebno će nas upozoriti da se svake godine, putem nacionalnih sustava ranog upozoravanja, na području EU-a otkrije stotinjak novih psihoaktivnih spojeva, a samo u Hrvatskoj davdesetak, u obliku biljnih preparata, raznih smola, tableta i praha. Prodaju se kao osvježivači prostora i drugi proizvodi pod raznim marketinški atrktivnim imenima.

Tzv. nove droge supstance s psihoaktivnim djelovanjem ilegalno su proizvedene u “priručnim” kemijskim laboratorijima, često garažama, podrumima i suterenskim stanovima.

Danijela Štimac Grbić

Prof.dr.sc. Danijela Štimac Grbić, specijalistica javnog zdravstva iz Odjela za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti HZJZ u Službi za školsku medicinu, mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti s puno truda godinama radi na razvijanju programa prevencije i borbe protiv ovisnosti kod mladih.
Razlozi za početak konzumacije najčešće su znatiželja, dosada i potreba za pripadanjem grupi, s tim da se taj početak konzumacije marihuane veže uz sve mlađe dobne skupine. Upravo je dosada čest razlog početka konzumacije marihuane kod djece.
Danijela najučinkovitijom mjerom u zaštiti mentalnog zdravlja djece i adolescenata smatra jačanje socijalnih i emocionalnih kompetencija kroz cjeloživotno socijalno i emocionalno učenje (SEL) u zajednici i školi.

Jelena Balabanić Mavrović

Jelena je sociolog je sa završenim studijem Realitetne psihoterapije. Health is the new beauty‘, novi trend u estetskoj medicini je prirodan izgled. Biostimulatori, dermalni fileri i neurotoksini su „in“. Njihova primjena može dati sjajne rezultate, ali ako se ne koriste provjereni preparati i uređaji i kada ih provode nestručne osobe mogu učiniti velike štete, zdravstvene, psihološke i društvene.

Kako smanjiti štetu a pomoći osobama koje ustraju u primjeni estetske medicine njezin je fah. Kao voditeljica Centra BEA, pruža savjetovanje osobama s poteškoćama iz područja poremećaja prehrane, manjka samopouzdanja i loše slike o sebi.

Ognjen Brborović

prof. dr. sc. Ognjen Brborović, izvanredni profesor na Katedri za socijalnu medicinu i organizaciju zdravstvene zaštite u Školi narodnog zdravlja „Andrija Štampar“, Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, te član Znanstvenog odbora međunarodnog instituta MOHRE (Mediteranski opservatorij za smanjenje štete - harm reduction), epidemiolog je “s puno strelica u leđima”.

Iz prve ruke, bez oklijevanja iznosi najnovije znanstvene dokaze o smanjenju šteta kod prelaska s klasičnog na alternativne načine konzumacije nikotinskih poizvoda.

Ivan Ćelić

dr. sc. Ivan Ćelić, dr. med., spec. psihijatrije - adiktolog voditelj Zavoda za dualne poremećaje u PB Vrapče, „saborski zastupnik za bolju i sretniju Hrvatsku” dobro zna da je u trenutku kada netko potraži pomoć radi ovisnosti već pretrpio brojne bolne gubitke u životu. Ovisnost ukrade nečiju sreću, posao, prijatelje i obitelj te poništi njihovu slobodu.

Mit, zabluda da netko mora dotaknuti “dno” prije nego što liječenje započne može imati strašne posljedice. Ivan zagovara termin “pred-ovisnost” koji ne smije dovesti do stigmatizacije. Harm reduction je pravna zaštita i druga podrška kada se liječnicima prizna uporaba droga. Bolje otkrivanje i podrška onima u ranoj fazi poremećaja uzimanja psihoaktivnih tvari potrebna je mladima.

Ljiljana Ćenan

Ljiljana i iskusni specijalist obiteljske medicine. Članica je Nadzornog odbora KoHOM. U praksi se svakodnevno susreće posljedicama pušenja kod svojih pacijenata i uzaludnim pokušajima njih u odvikavanju od pušenja uz svu podršku koju im nudi i pruža.

“Alternativni duhanski proizvodinisunije za mlade, nije za djecu nego za dugotrajne pušače koji ne mogu prestati pušiti”, njezine su riječi. A smatra da se s mladima mora raditi prevencija koja uspješno prodire u njhove kanale i društvne emreže s porukama da je nikotin štetan.

Stipe Drmić

Doc. dr. sc. Stipe Drmić, dr. med. specijalist je psihijatrije, subspecijalist forenzične i biologijske psihijatrije te voditelj Odjela za psihotraumu Klinike za psihijatriju Kliničke bolnice Dubrava.

Stipe kao stručnjak s puno znanja i iskustva u radu s ovisnostima na strani je sigurnije varijante za one koji žele prestati pušiti i tako smanjiti štetni utjecaj na sebe i okolinu. Podržava pristup da pušači koji ne mogu ili ne žele prestati pušiti prijeđu na manje štetne alternative cigaretama, poput e-cigareta ili grijanih duhana.

Dijana Mayer

Epidemiologinja doc. dr. sc. Dijana Mayer, Voditeljica je Odjela za praćenje i unaprjeđenje zdravlja školske djece i mladih u Službi za školsku medicinu, mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti HZJZ-a. Od godine 2015. i obrane doktorske disertacije s naslovom „Povezanost pušenja duhana adolescenata s medijskim porukama o pušenju“ pruzima ulogu jedne od vodećih stručnjakinja na području borbe protiv pušenja.

Desetak godina bavi se prevencijom korištenja duhana, kako onog u cigaretama tako i njegovih alternativa.

Jasmina Vraneš

Jasmina je redovita profesorica, pročelnica Katedre te predstojnica Zavoda za medicinsku mikrobiologiju i parazitologiju MEF-a Sveučilišta u Zagrebu. Predsjednica je Hrvatskog društva za kliničku mikrobiologiju i predstavit će nam značaj mjera smanjenja štete, antibiotic stewardship i značaj antimikrobne rezistencije. Kao voditeljica Referentnog centra MZRH za dijagnostiku spolno-prenosivih infekcija, predstavit će nam značaj provedbe načela smanjenja štete u vulnerabilnim populacijama.

Ksenija Makar-Aušperger

Ksenija je svoju karijeru posvetila optimizaciji farmakoterapije, osiguravanju racionalne primjene lijekova te promicanju primjene pravog lijeka za pravog pacijenta u pravo vrijeme. Govorit će o važnosti educiranja zdravstvenih radnika i pacijenata o racionalnom propisivanju i korištenju lijekova kako bi se spriječila njihova prekomjerna uporaba, posljedična polifarmacija i moguće interakcije lijekova.

Maja Žanko

Maja jest nutricionistica koja priča o hrani i psihi, magistrica nutricionizma, specijalist za poremećaje hranjenja i savjetodavna grupna terapeutkinja pod supervizijom.

Govorit će o raznim tipovima dijeta i njihovoj efikasnosti te utjecaju istih na naše tijelo i psihu i uvjeriti nas da su uravnoteženo, pravilno hranjenje i življenje najbolja dijeta.

Vlasta Vučevac

Hrvoje Tiljak

Hrvoje je specijalist obiteljske medicine. U praksi se svakodnevno susreće s mladim ženama koje su nesretne zbog svog izgleda, zbog neuspjelih dijeta, operacija i estetskih zahvata.

Pitat ćemo ga kako razviti preventivnu i zdravstvenu politiku koja usmjerava i profesionalce i građane da više brinu o svime ti tuđemu miru, blagostanju, kako cilj lijepog izgleda podrediti ciljevima kao što su profesionalni ili intelektualni razvoj, kakvo bi Štampar prosvjećivanje primijenio kod naroda umjesto operacija i zahvata.

Viktorija Erdeljić Turk

Ines Bertinovec

Lea Pollak

Marinko Artuković

Zrinka Šmuljić

Zrinka je nutricionistica, zaposlena u Službi za prehranu i dijetetiku KBC-a Zagreb. Zrinka, kao i članovi tima u kome radi, svakodnevno savjetuju pretile osobe. Reći će nam kako ukazati na loše prehrambene navike i otvoriti vrata nekih novih hladnjaka. Reći će nam i kako poboljšati kvalitetu prehrane i tako, čak i bez gubitka mase, imati bolje zdravstvene ishode, kako i uz istu masu hranom mijenjati sastav tijela.

Vedrana Vukojević

Vedrana je vesela, radišna i aktivna osoba, stomatološka asistentica koja svaki dan radi s bolesnicima. Nekada je i sama bila bolesnica s dijagnozom pretilosti. Danas će nam opisati kako je uz vlastiti trud uspjela izgubiti na masi, a dobiti na kvaliteti života. Zamoliti ćemo je da podijeli vlastita iskustva i pitati je što misli koje bi javnozdravstvene akcije bile učinkovite u smanjenju štete nastale debljinom.

Mateja Klemenčić Klicper

Otvoreno govori o temama vlastitog odnosa s hranom, fitnessom i vlastitim tijelom s naglaskom na balans i ljubav prema sebi. Dok se borila s poremećajem hranjenja osjećala se jako usamljeno u svemu tome uz puno srama koji stalno raste još više.

Danas pomaže drugima, autorica je knjige ”Fitness i napolitanke”. Pokretač je trenda „usporedivitis“ i otkriva kako društvene mreže potiču uspoređivanje do te mjere da mislimo da su drugi bolji i vrjedniji. Samoprihvaćanje je najbolji lijek a prihvaćanje svoga tijela u svim fazama najbolje rješenje.

Željana Margan Koletić

Kristijan Sedak

Kristijan je doktor komunikacijskih znanosti. Radi na Odjelu za komunikologiju Hrvatskog katoličkog sveučilišta. Otkrit će nam neke trikove komunikacije; kako preduhitriti lošu komunikaciju s pretilom osobom i pridobiti je za sebe, kako komunicirati tijelom, a kako tonom glasa. Kristijan zna da u početku bijaše riječ te će nam reći kako izbjeći stigmu debljine i kako smanjiti štetu koja nastaje stigmatizacijom.

Davorka Gajari

Sani Pogorilić

Csaba Dohoczky

Sanja Kolarić Kravar

Katarina Fehir Šola

Mark Parker

Tanja Novaković

Ana Gongola

Posebni gosti

Andrzey Fal

Profesor, President of the Polish Society of Public Health. Licensed in allergy, internal medicine and public health.

Andrzej Mariusz Fal graduated from the Medical University in Wrocław in 1988, and from the University of Economics in 1996. He is board licensed in allergy, internal medicine and public health. He did his post-doc at Johns’ Hopkins University, Baltimore, USA (1997-1999). He has also been trained at National Heart and Lung Institute in London (1990), UK and at the Hospital in Vesteras & University of Lund (2003), Sweden.

Prof. Fal is currently head of the Department of Allergy, Lung Diseases and Internal Diseases, National Institute of Medicine, Ministry of Interior in Warsaw, professor at the Department of Public Health, Wroclaw Medical University and the of Collegium Medicum at Cardinal Wyszyński University (UKSW) in Warsaw. He served as a Dean of Collegium Medicum at Cardinal Wyszyński University (UKSW) in Warsaw in the past term. Prof. Fal published over 350 papers on allergy, pulmonology, public health (IF >300, H 17) and promoted thirteen PhD’s. He is the editor in chief of three handbooks: two in the field of allergy one in public health. He is the founder and Editor in Chief of “Public Health Forum”. He is also a member of several other scientific boards of Polish and international journals.

Prof. Fal is a member of the Main Council for Science and Higher Education, Board of Directors of the GLIMMER Initiative (American College of Lifestyle Medicine). On behalf of the Polish Ministry of Science Dr. Fal was a member of the Board of the Polish-American Fulbright Commission. He also chaired the Europe and CIS Committee of the American Academy of Allergy Asthma and Immunology for three terms and served at the European Medicinal Agency of the Committee for Advanced Therapies (CAT).
Since November 2014 he is President of the Polish Society of Public Health.

dr.sc. Damir Novotny

Direktor u T&MC Grupi (T&MC – Management and Technology Consulting Group, München Njemačka) konzultantskoj grupaciji.

doc.dr.sc. Tomislav Sokol

Hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu i pravnik s doktoratom iz europskog prava.

prof.dr. Heino Stöver

Professor at the Frankfurt University of Applied Sciences and the director of the “Institute of Addiction Research”.